Pedagoji

Çocuklarınızı yaşayacakları zamana göre yetiştirin.

Pedagoji  çocuklarda eğitim bilim ve teorisi anlamına gelmektedir. Çocuklarda öğrenme, öğrenme problemleri, önemli kişiliklerin, diğer kültürlerin nasıl öğrendiği pedagoji kapsamındadır. Yeni nesillerin bilgiyle ilişkisini doğru kurması açsından geleceğin şekillenmesinde en kritik konulardan biridir.

Pedagoji ile ilişkili gelecek atolyeleri.

 • Pedagoji Atolyesi
 • Aile Atolyesi
 • Eğitim Modelleri
 • Yetenek Avcılığı
 • Gençlik Hareketleri
 • Sürekli Eğitim
 • Sığınmacılar

Robotik

Geçmişin tehlikesi esir olmaktı, geleceğinki ise robot olmak.

 

Robotik makine mühendisliği beraberinde uçak mühendisliği ve uzay mühendisliği, elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ve kontrol mühendisliği dallarının ortak çalışma alanıdır. Robotlar bir yazılım aracılığıyla yönetilen ve yararlı bir amaç için iş ve değer üreten karmaşık makinelerdir.

Robotik ile ilişkili Gelecek Atolyeleri:

 • Yapay Zeka Atolyesi
 • İnsansız Hava Araçları Atolyesi
 • Navigasyon Atolyesi
 • Zihin Arayüzleri Atolyesi
Alice Bowman

Sinirbilim

Yüzyılın Meselesi

 

Sinirbilim sinir sisteminin anatomisi, fizyolojisi, biyokimyası veya moleküler biyolojisi alanlarında faaliyet gösteren, özellikle sinir siteminin davranış ve öğrenme ile ilişkisini inceleyen bilim dalı. İnsan beyni galaksinin bilinen en kompleks yapısı ve insanlığın geleceği için büyük potansiyeller barındırıyor. Bu sebeple bilim insanları önümüzdeki yüzyılın bir sinirbilim yüzyılı olacağını belirtiyorlar.

Sinirbilim  ile ilişkili Gelecek Atolyeleri:

 • Nörostimülasyon Atolyesi
 • Kognitif Bilimler Atolyesi
 • Moleküler ve Hücresel Sinirbilim Atolyesi
 • Matematiksel Sinirbilim Atolyesi
 • Görüntüleme Atolyesi

 

Son yüzyıldır insanların iletşim metodlarında hızlı bir değişim oldu. Bu değşim klasik iletişim metodlarıyla kurulabilecek iletişim konsantrasyonunu ciddi anlamda değiştirerek yeni insanın yaşam alışkanlıklarını kökten değiştirdi. Bugün yaşayan insanların büyük bir kısmı babalarının tahmin edemeyeceği işler de çalışıyor. Ve iletişim sadece bir bilginin aktarılması olarak değil bir hayat şekli olarak yeniden tanımlanıyor.
Dijital devrim ile ilişkili atolyeler:

Terry Warner

Evlerimiz, iş yerlerimiz, şehirlerimiz... Geleceğin mekanları nasıl şekillenecek? Teknolojinin sunduğu imkanlardan bir üst mimari üretim için nasıl yararlanabiliriz? İnsan mekan etkileşimleri, akıllı evler, akıllı şehirler, ekolojik mimari gibi geleceğin mimarisine dair bir çok başlık geleceğin bilimi forumunda ele alınıyor.

Literasi

Hikmete ram ol

Literasi kelime anlamı olarak okur yazarlık demek. Ancak son on yılda literasi kavramsal olarak yeni anlamlar kazandı. Artık literasi denildiğinde sadece belli bir yazıyı okuyup anlamlandırma yada düşünceleri yazı ile aktarma anlaşılmıyor. Yeni nesil okur yazarlıkta ilgilendiğiniz yada hoşlandığınız herhangi birşeyin tarihini de bilmek yapılış aşamalarınıda incelemek veya farklı yöntemlerle o şeyle entellektüel bir bağ kurmak gerekiyor. Literasi eğitimden siyasete, sosyal ilişkilerden teknolojiye alışkanlıklarımızı kökten değiştirebilecek bir kavram.

Anthony Warren

Rejenerasyon fonksiyonunu kayneden bir biyoljik sistemi yeniden fonksiyonel hale getirmek üzere yapılan çalışmaları kapsar. Rejenerasyon önümüdeki yüzyılın en önemli araştırma alanlarından biridir. Rejenerasyon kabiliyeti yüksek ve düşük olan canlıların farkı nedir? Bu farklılığı gidermek üzere ne gibi teknikler uygulanabilir. Fonksiyonu kaybeden bir organ yeninde fonksiyonel hale gelebilir mi? Dokular dejenerasyonlarını sınırlamak mümkün müdür? Organ rejenerasyonu, moleküler ve hücresel rejenerasyon, kök hücre, rejenerasyon modelleri, doku mühendisliği, protez teknolojileri gibi rejenerasyona dair bir çok konu ele alınacak.

Samantha Lucas

Büyük veri toplumsal medya paylaşımları, ağ günlükleri ,bloglar, fotoğraf, video, log dosyaları vb. gibi değişik kaynaklardan toparlanan tüm verinin, anlamlı ve işlenebilir hale dönüştürülmüş biçimine denir. Geleceğin bilimi forumunda büyük verinin bir çok uygulama alanı masaya yatırılıyor.

Helen Jenkins

Bit Coin

Sanal Para Devrimi

Bitcoin herhangi bir ülkenin merkez bankası yada başka bir resmi kuruluş ile ilişiği olmayan Deep Web'in elektronik para birimidir. Virgülden sonra 100-milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir. Bitcoin ağı 3 Ocak 2009'da hayata geçti. Manifestonun yazarının Satoshi Nakamoto olduğu söylenmektedir fakat muhtemelen bu gerçek ismi bile değildir. 22 Temmuz 2013 tarihi itibariyle dolaşımdaki Bitcoin'lerin toplam değeri 1.2 milyar dolar seviyesindeyken Haziran 2014 tarihi itibariyle bu değer 8.2 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. Bu konseptte modern ekonomik sistemin önemli fenomenlerinden biri olan Bitcoin bütün yönleriyle masaya yatırılıyor.

Samuel Schmidt

Ekoloji canlıların birbirleri ve çevreleriyle ilişkilerini inceleyen bilimdir. Ekosistemde canlı ve cansız çevrenin karşılıklı ilişkisini sorgular. Geleceğin şekillenmesinde değişen koşulların ekoloji üzerindeki etkisi ve yeni bir ekosistemin kurulması önemli bir araştırma alanını teşkil ediyor. Endüstriyel devrimle beraber güncelliğini koruyan küresel ısınma ve iklim gibi kavramlar, yeni tarım ve hayvancılık stratejileri, geri dönüşüm, çevre dostu malzemeler, ekolojik mimari ve nüfus gibi bir çok başlığın konuşulacağı geleceğin bilimi forumunda ekolojinin geleceği masaya yatırılacak.